^W górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Wielkopolska bez barier

okladka 600Szanowni Państwo
Drodzy Wózkowicze, W-skersi!
Oddajemy w Wasze ręce przewodnik turystyczny pt. „WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE – bez barier 60 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych” ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów. Poprzez tę publikację chcemy pokazać miejsca i trasy oraz walory turystyczne regionu Wielkopolski.

Przewodnik ma inspirować i zachęcać do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku. Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła nam prawie 3 miesiące. Liczne wyprawy w teren były konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów.
Opisane trasy mają długość od 1 do 27 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. W opracowaniu tym odeszliśmy o wariantu zależnego od przystanków komunikacji masowej (chociaż część tras takie możliwości stwarza), a ze względu na duży postęp w komunikacji samochodowej, stawiamy na transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary nisko pokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport koleją). W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji, staraliśmy się w tej publikacji opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Trasy zamieszczone zostały zweryfikowane w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także.
Wybierając trasy, myśleliśmy również o seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni. Chcemy, aby ta publikacja pozwoliła im korzystać z dobrodziejstw turystycznych Wielkopolski. Powinna być inspiracją do aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu dla tych wszystkich, którym zdrowie nie pozwala na duży wysiłek i wyczyn w ekstremalnych warunkach, a którzy chcą nadal korzystać z uroków natury.
Układ treści przewodnika oparty jest o powiaty – każdy reprezentowany jest przez min. jedną trasę. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach nasz przewodnik będzie wzbogacany o kolejne szlaki i trasy.

Zapraszamy do Wielkopolski – regionu bez barier!
Autorzy; Stanisław Francuz, Marcin Francuz, Wiktor Francuz

bezbarier.info.pl

www.bezbarier.info.pl

dolnyslask.tv

dolnyslask.tv

progres.media.pl

www.progres.media.pl
Copyright © 2013. Interior Multimedia i Wydawnictwa Rights Reserved.


Facebook twitter flicker skype youtube digg